Komunikacja miejska w Klużu

Teraz trochę praktycznych informacji dla zainteresowanych, którym w przyszłości dane będzie odwiedzić to miasto, a może nawet studiować czy pracować jak wielu innych Polaków :) Co prawda opisujemy tutaj komunikację miejską w Klużu, ale z naszych obserwacji wynika, że podobne systemy działają też w wielu innych miastach Rumunii. Kilka słów będzie także o taksówkach.

Głównym środkiem transportu publicznego w Klużu są autobusy i trolejbusy. Przystanki można poznać po tym, iż stoją przy nich charakterystyczne budki, gdzie można kupić bilety lub poprzez tablice informacyjne wiszące wysoko na lampach z konkretnymi numerami autobusów i trolejbusów.

Dla niektórych uciążliwym może być rozkład jazdy umieszczony nie na wszystkich przystankach. Z reguły tylko tam, gdzie stoją budki z biletami. Do tego na rozkładzie nie ma podanej informacji o której godzinie jedzie dany autobus, tylko o której godzinie wyjeżdża ze stacji początkowej. Powoduje to, iż patrząc na rozkład jesteśmy trochę zagubieni i tak na prawdę nie wiemy o której godzinie przyjedzie autobus na który czekamy. Większość popularnych linii jeździ co 5-7 minut, więc pozostaje nam po prostu stać i czekać…

Oprócz autobusów i trolejbusów miasto posiada również trzy linie tramwajowe (100-102), a ich trasa omija ścisłe centrum, tylko o nie zahaczając. Z tego powodu nie jest to ulubiony i często wybierany środek transportu przez studentów.

Bilet na komunikację (ten sam na autobusy, trolejbusy i tramwaje), można zakupić we wspomnianych budkach lub punktach sprzedaży znajdujących się w okolicach przystanków. Każde takie miejsce ma inne godziny otwarcia, na co należy zwrócić uwagę, ponieważ kupienie biletu np. w niedzielę może nie być łatwe.

Bilety jednorazowe kupowane są na dwa przejazdy („bilete duble”) niezależnie od długości ich trwania i kosztują 4 leje. Możemy skasować jedną stronę biletu i zostawić go do ponownego użycia, skasować bilet dwa razy jadąc tam i z powrotem, czy też wykorzystać go na dwie osoby. Na bilety jednorazowe nie ma niestety zniżek studenckich.

Bilety miesięczne („abonament”) również zakupujemy w budkach stojących w okolicy przystanków. Możemy kupić bilet na jedną, dwie lub wszystkie linie. Kosztują odpowiednio 60, 84 i 125 lei. Studenci posiadający odpowiednie dokumenty są uprawnieni do otrzymania 50% zniżki na bilety miesięczne (tylko na jedną lub dwie linie).

Możliwe jest także kupno biletu tygodniowego na jedną, dwie lub wszystkie linie. Kosztują odpowiednio 17, 28, 41 lei i niestety nie ma możliwości uzyskania na nie zniżki studenckiej. Bilety miesięczne i tygodniowe zakupione na jedną linię obowiązują także w pojazdach innych linii, które jadą po tej samej trasie.

Komunikacja miejska dzienna kursuje od ok. 5:00 do 23:00. Główne linie jeżdżą z częstotliwoścco 5-7 minut. Gorzej wygląda jednak sprawa komunikacji nocnej, która praktycznie nie istnieje. Jedyny autobus (25N) jeździ co pół godziny od 23:00 do 00:30, a bilet na niego kosztuje 3 leje i należy go dodatkowo nabyć u kierowcy autobusu. Dlatego też dobrym i chętnie wybieranym uzupełnieniem komunikacji nocnej stały się taksówki.

Do komunikacji miejskiej w Klużu trzeba się przyzwyczaić. My już po kilku tygodniach po prostu szliśmy na przystanek i czekaliśmy cierpliwie aż coś nadjedzie. Dla niektórych może także być zaskakujący widok starych, ręcznych kasowników, które nadal (tylko w najnowszych pojazdach spotkamy nowe) są chętnie używane przez mieszkańców tego miasta.

Taksówki dominują w krajobrazie miasta i w porównaniu do polskich realiów są względnie tanie. Cena w większości firm to ok. 1,80 lei/km w dzień, natomiast w nocy ok. 2 leje/km. Do tego doliczana oczywiście jest opłata przy wsiadaniu – 1,8 – 2 leje. Podczas jazdy w kilka osób na pewno się opłaca.  Cały cennik powinien być umieszczony na drzwiach, a auto wyposażone w taksometr. Jeśli te warunki są spełnione, to nie powinniśmy obawiać się żadnych nieprzyjemnych sytuacji. Wyświetlana cena zawsze jest w lejach rumuńskich. Za większość standardowych kursów zapłacimy do 10 lei. Bardzo podobnie jest w całej Rumunii.

Przydatne linki:

Cennik wszystkich biletów na komunikację miejską (obecnie cennik w wersji anglojęzycznej jest nieaktualny, rumuński OK)

Przebieg tras poszczególnych linii

Schemat wszystkich linii